Με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Ρεάλ πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-1 στο Μόναχο επί της Μπάγερν για την προημιτελική φάση του Champions League και πήρε καθαρό προβάδισμα για πρόκριση στους “4” του θεσμού. Προβάδισμα πρόκρισης, ωστόσο πιο μικρό, πήρε και η Ατλέτικο Μαδρίτης που κέρδισε με το στενό 1-0 μέσα στην έδρα της την αγγλική Λέστερ, η οποία θα διεκδικήσει συνέχιση στην ονειρική της πορεία, στον επαναληπτικό στην Αγγλία.

Στον μεγάλο αγώνα στη Γερμανία, η Μπάγερν κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Βιδάλ στο 25ο λεπτό, ενώ στο 45` ο ίδιος ποδοσφαιριστής αστόχησε σε πέναλτι που δόθηκε με τη συμβολή του πρόσθετου διαιτητή, για χέρι του Τιάγκο.

Στο β` ημίχρονο όλα άλλαξαν καθώς η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη να σκοράρει, κάτι που πέτυχε μόλις στο 47` με τον ηγέτη της Κριστιάνο Ρονάλντο μετά από σέντρα του Καρβαχάλ. Στο 61` η Μπάγερν έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Μαρτίνεθ. Από το σημείο εκείνο η Ρεάλ αναζήτησε και δεύτερο γκολ, κάτι που πέτυχε και πάλι με τον Ρονάλντο στο 77` μετά από σέντρα του Ασένσιο. Ο Ρονάλντο είχε να σκοράρει στο Τσάμπιονς Λιγκ από τον Σεπτέμβριο, πέτυχε δυο τέρματα φθάνοντας τα 100 στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία καταφέρνει κάτι τέτοιο.

Στον άλλο αγώνα, η Ατλέτικο, με σκόρερ τον Αντουάν Γκριζμάν από το σημείο του πέναλτι στο 28` επικράτησε της Λέστερ με 1-0 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης έναντι της Λέστερ. Η Ισπανική ομάδα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο έριξε ταχύτητα και με το στενό 1-0 άφησε την αγγλική ομάδα στο παιγνίδι της πρόκρισης.

Συνοπτικά, στους πρώτους αγώνες της προημιτελικής φάσης του Champions League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Γιουβέντους (Ιταλία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 3-0

Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Μονακό (Γαλλία) 2-3

Μπάγερν (Γερμανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 1-2

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)-Λέστερ (Αγγλία) 1-0

Οι επαναληπτικοί αγώνες θα διεξαχθούν την ερχόμενη Τρίτη και Τετάρτη.

About US

H gnomionline είναι το ειδησεογραφικό portal της Εβδομαδιαίας Πολιτικής Εφημερίδας «ΓΝΩΜΗ» με κύρια αποστολή την ενημέρωση των επισκεπτών του για τα μεγάλα γεγονότα της τρέχουσας επικαιρότητας.

Είναι δομημένη σε κατηγορίες για εύκολη αναζήτηση από τους χρήστες, με κυριότερα πεδία τα εξής: Πολιτική, οικονομία, συνδικαλιστικά, ιδεολογικά, πολιτισμός, επιστήμη, τεχνολογία, περιβάλλον, υγεία, αθλητισμός.