Ο Σερ Στέλιος Χατζηιωάννου απένειμε σήμερα σε 76 δικοινοτικές ομάδες χρηματικό έπαθλο ύψους €10.000 στην κάθε μια, στη διάρκεια της Τελετής Απονομής των Βραβείων (Stelios Bi-Communal Awards 2017), που πραγματοποιήθηκε στο Συνεδριακό Κέντρο Φιλοξενία στη Λευκωσία.

Στόχος του φιλανθρωπικού έργου του Σερ Στέλιου Χατζηιωάννου τα τελευταία εννέα χρόνια, είναι η ενθάρρυνση της συνεργασία μεταξύ των πολιτών των δυο κοινοτήτων στην Κύπρο και η εδραίωση της διαρκούς ειρήνης στο νησί. Από το 2009 μέχρι σήμερα η συνολική αξία των βραβείων σε δικοινοτικές συνεργασίες, ανήλθε στα €2.760.000. Φέτος ο αριθμός των συμμετοχών στα Stelios Awards, είναι ο μεγαλύτερος που καταγράφηκε από την έναρξη του θεσμού, καθώς 850 Ελληνοκύπριοι και Τουρκοκύπριοι συνεργάστηκαν και δήλωσαν συμμετοχή στα Δικοινοτικά Βραβεία.

Στη διάρκεια της Τελετής Απονομής των Βραβείων, ο Σερ Στέλιος Χατζηιωάννου δήλωσε χαρακτηριστικά: «Η πρόθεση των ανθρώπων από τις δυο κοινότητες στην Κύπρο γίνεται όλο και πιο θετική και  ευνοϊκή για ειρηνική συνύπαρξη. Αυτή η επιθυμία είναι φανερό ότι υπάρχει παρά την προφανή αδυναμία των πολιτικών να βρουν κοινό έδαφος για την εξεύρεση λύσης. Ο στόχος του φιλανθρωπικού σκοπού μας είναι να συνεχίσουμε να οικοδομούμε στη θετική συνεργασία μεταξύ των πολιτών των δυο κοινοτήτων στην Κύπρο, ώστε να διασφαλίσουμε τη διαρκή ειρήνη στο νησί. Ελπίζω ότι οι πολιτικοί θα αφουγκραστούν πολύ σύντομα την επιθυμία των πολιτών».

Η φετινή εκδήλωση κατάφερε να στείλει σημαντικά μηνύματα ενότητας και να φέρει ακόμα πιο κοντά ανθρώπους από τις δυο κοινότητες, καθώς πριν από την απονομή των βραβείων στους 152 νικητές, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Συνεδριακού Κέντρου Φιλοξενία, ένα άκρως ενδιαφέρον Συνέδριο, στο οποίο συμμετείχαν οι 850 διεκδικητές των βραβείων και ένα πάνελ καταξιωμένων δημοσιογράφων από τις δύο κοινότητες και από διεθνή Μέσα Ενημέρωσης. Στο επίκεντρο της συζήτησης τέθηκε το θέμα των δικοινοτικών σχέσεων στο νησί,  ενώ εκφράστηκαν απόψεις για το πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει η λύση μεταξύ των δυο κοινοτήτων.   

Η λίστα με τις 76 νικήτριες δικοινοτικές ομάδες είναι:

19 winning teams in the category of ARTS

3. Natalie Neophytou – Nihat Agdag (Chamber orchestra)

70. Anna Marangou – Zekai Altan (Art – Culture)

104. Kostas Limpouris –Niyazi Kizilyurek Translation in Turkish of the book ‘Epivates Fortigon’)

242. Maro Kyprianou – Mehmet Emin Eminoglu (“Dance for Peace” Dancing Group)

241. Maria Siakalli – Tamer Oncul (Poets and members of the Writers Association)

291. Marios Antoniou – Mine Atli (Children's Books Tell Stories of Peace)

4. Constantin Papageorgio- Gurhan Guray (String Quartet – musicians)

34. Louiza Kaimaki – Sezgi Yialin (Children book in 3 languages)

74. Marios Takoushis – Cahit Kutrafali (Jazz band musicians)

159. Andreas Chrysanthou – Arif Albayrak (Poetry book in both languages)

189. Ellada Evangelou – Esra Bardak (Gathering artists to perform)

196. Panayiota Charalambous (FFTH4) – Fulya Onay Food from the heart charity program

222. Stephanie Mylona – Gizem Oztinen (Photography buffer zone)

250. Hambis Tsangaris – Ruzen Atakan (Art exhibitions and workshops)

308. Girogos Galinis – Ali Nebih (Folkore dance festival)

314. Petros Iosifidis – Serhat Selisik (Sun baked adobe brick making)

317. Andri Hadjiandreou – Serkan Ozcezarli (Collaboration under cultural Intelligence Center)

323. Charalambia Theophanous – Hayriye Ruzgar (Buffer Fringe performing arts festival)

368. Pambos Georgiou – Ergin Kemal Birinci (Contractors/architects collaboration)

14 winning teams in the category of Business

25. Elena Christou – Kadir Yorgancioglu (Granite / marble traders)

90. Marilena Evangelou –Cenk Mutluyakali (Chief editors in Politis and Yeniduzen newspapers)

265. Antonis Lefconiciatis – Ozfer Ozatay (Fish trading / marketing)

27. Ellena Karamallaki –Ece Sahir (Fashion designers)

18. Konstantinos Georgiou – Umut Ersoy (Organic farming)

132. Leonidas Paschalides – Kemal Baykalli (GC & TC Chambers of Commerce activities)

237. Christakis Stylianou – Kenan Hurdeniz (Fish merchants)

247. Christodoulos Theocharides – Ugur Akiner (Coffee vending machines)

251. Panayiotis Theodorou –Hakan Ruslu (iCheers drinks application)

277. Miltos Nicolaou – Salih Zeki (Printing business)

287. Stelios Michael –Gulay Sahmaran (Care service company for elders etc.)

297. Tonia Georgiou – Benan Yorgancioglu (Hand made soy candle wax trading)

299. Eleni Roussounidou – Yonca Senyigit (Internet www.mandiratimes.com)

377. Magda Zenon – Selma Bolayir (Promotion of women in business)

12 winning teams in the category of NGOs (not for profit)

78. Marina Kadi – Mehves Onun (‘’Books-bridges for Peace” -

123. Ioli Orphanides – Hatice Ozalp (Birthforward health)

214. Elias Pantelides –Mustafa Balcioglu (Museum artifacts collection)

230. Marios Psaras – Hilmi Tekoglu (Thin Green Line - a bicommunal documentary film )

31. George Vou – Dogukan Mouezzinler (Cyprus Garden Project – natural health food)

76. Michael Ierides –Serife Gunduz (CYMEPA – enviromental projects)

85. Alexandros Lordos – Ilke Dagli (SEED project)

114. Antonis Petrides – Meric Erulku (Environmental seminars and campaigns)

275. Zoe Kakota – Erman Dolmaci (AIDS Solidarity Movement & the Queer Cyprus Association)

336. Giorgos Tzivas – Hasan Nazli (Robotics lessons to students)

342. Orthodoxia Mina – Didem Eroglu (participation of young people in volunteering)

special entry Marios Missirlis - Emete Igme organizers of the Stelios awards in Cyprus

11 winning teams in the category of OTHER

1. Androulla Shati – Selcuk Garanti (Research on Cyprus songs – traditional musicians)

219. Helene Black – Aysu Arsoy (Research about social networking)

26. Sylvina Constantinou –Melisa Beyaz (homeless animal shelter)

210. Nestoras Nestoros - Gulden Kucuk (Comittee for missing persons)

17. Michael Constantinou – Fezile Ozatac (Cancer Rehabilitation Centre)

35. Andreas Synainou – Ramazan Yeser (Nurses)

41. Georgios Poullos – Caner Arca (Doctors)

73. Merope Michael – Azis Ener (Bi-lingual Conference ‘The Left and the Cyprus Problem’)

119. Maria Christou – Hasan Kobat (Bi-communal photograph and poster exhibition)

328. Giorgos Frangos – Mustafa Kortun (Journalists holding joint events)

345. Pantelis Hadjifessas – Hulusi Manisoy (Agia Marina village)

9 Married couples / partners in life

12. Anna Constantinou – Ayhan Mustafa aka Markos Constantinou

24. Michalis Michael – Sukran Ozerdem

75. Christina Demetriades – Gokhan Acar

77. Larkos Larkou – Hatice Ardost

79. Andri Christoudia – Serkan Gumuskut

86. Georgios Georgiou – Nilufer Tosun

129. Nicholas Moudouros – Ayse Moudourou

161. Lazaros Lazarou – Cemile Mustafa

316. Michail Tsiknakis – Tanur Tsiknakis

8 winning teams in the category of Science

112. Costas Apostolides – Erdal Guryay (Economics research for green line transactions)

266. Louis Hadjiioannou – Bourak Ali Cicek (Marine biologists)

424. Panayiotis Pantelides –Umut Bozkurt (convergence observatory)

33. Christina Kouta – Hakan Sonya ( femicide cases in Cyprus)

51. Leondios Kostrikis – Nazife Sultanoglu (Doctors – PhD research)

95. Stelios Tryfon – Mehmet Burhan (Astronomy)

98. Michael Tsapparlias – Okan Dagli (Doctors)

347. Natalie Christopher – Ozlem Unver (Astronomy activities in schools)

3 winning teams in the category of Sport

11. Larrys Phylactou – Caner Aspava (Cyprus Masters Swimmers)

100. Christoforos Konstantinides – Nihat Akterzi (Cypriot National Team in Olympic Trap)

217. Thomas Anastassiades – Hasan Denerel (Badminton tournament)

 

 

 

About US

H gnomionline είναι το ειδησεογραφικό portal της Εβδομαδιαίας Πολιτικής Εφημερίδας «ΓΝΩΜΗ» με κύρια αποστολή την ενημέρωση των επισκεπτών του για τα μεγάλα γεγονότα της τρέχουσας επικαιρότητας.

Είναι δομημένη σε κατηγορίες για εύκολη αναζήτηση από τους χρήστες, με κυριότερα πεδία τα εξής: Πολιτική, οικονομία, συνδικαλιστικά, ιδεολογικά, πολιτισμός, επιστήμη, τεχνολογία, περιβάλλον, υγεία, αθλητισμός.

 

Πρωτοσελιδο

Εγγραφή Newsletter

Επικοινωνια

  • Λουτρακίου 3Β,2027,Στρόβολος
  • ΤΗΛ: 22311873 , FAX: 22316793
  • gnomi.newspaper@cytanet.com.cy
Top